Oldal kiválasztása

5 tényező, ami gátolhat a növekedésében

Egy kezdő vállalkozónak rengeteg nehézséggel kell megküzdenie, rengeteg akadályon kell átugrania (vagy átmásznia :D). Nem elég, hogy a vállalkozás mindennapos feladataival foglalkozni kell, vagy épp fejleszteni, esetleg rendbe rakni a munka-magánélet egyensúlyát, vannak olyan gátló tényezők is, amik belülről jönnek. Olyan akadályok, amiket mi magunk állítunk fel saját magunknak, mégis extrán megnehezíti a dolgunkat.

Természetesen ez mindenkinek más, azonban én mégis elhoztam azt a 5 akadályozó tényezőt, ami elég gyakori és ami önfejlesztéssel csökkenthető vagy akár teljesen meg is szüntethető.

Kudarctól való félelem.

A kezdő vállalkozók egyik legnagyobb akadályozója a kudarctól való félelem. Az emberi agy úgy lett kitalálva, hogy kerülje a negatív gondolatokat, tényezőket és azokat a helyzeteket, ahonnan rosszul jöhet ki. Alapvetően ezzel nincs semmi probléma addig, ameddig az ember helyén tudja kezelni. A kudarctól való félelem szinte minden kezdő vállalkozóban ott van. Egyrészt félünk attól, hogy mi lesz, ha sincs igény a termékünkre/szolgáltatásunkra, másrészt kárba mehet a belefektetett munka, energia és a pénz is.

A kudarc egy teljesen normális folyamata, egy következménye annak, hogy csinálsz valamit. Mindenki életében van kudarc, maximum nem vallja be magának. Ha valamiben kudarcot vallasz, nem történik semmi, állj fel, rázd meg magad és folytasd ott, ahol abbahagytad!

A kudarc nem más, mint egy tanítás, egy iránymutatás, ami megmutatja azt, hogy milyen irányba indulj el (vagy épp milyen irányból gyere vissza :D).

Sokkal rosszabb lesz évek múlva visszanézni és azon gondolkozni, hogy „Mi lett volna ha… ?”, mintsem megpróbálni és a nehézségek árán is megcsinálni! Csak kezd el, utána belerázódsz!

Imposztor szindróma.

Szörnyű dolog ez az imposztor szindróma. 😀

A lexiq szerint az imposztor szindróma a következő: Az az önértékelési zavar, amikor valaki úgy gondolja, hogy a sikerei nem a saját érdemei, hanem azokat csupán a véletlen szerencsének vagy egyéb külső, tőle független tényezőnek köszönheti (Forrás: Lexiq).

Mindenkit érintenek, azonban az esetek többségében a magasan képzett nők szenvednek ebben a jelenségben. (Ennek a kifejtését majd egy másik cikkben folytatom 😀 )

Tehát az imposztor szindróma egy olyan érzést kelt benned, hogy nem magadtól érted el azt, amit, hanem a szerencsének vagy másnak köszönhetően. Ez nagyon komoly önértékelési gondokat tud okozni, ami abszolút kihat a vállalkozásod elindulására, de akár a későbbiekben a fejlődésére is. Erre a problémára többféle „gyógyír” van, azonban úgy gondolom, hogy ha valaki ezzel komolyan küzd, akkor illik elmenni egy szakemberhez, aki tud érdemben segíteni. Amit én tudok javasolni nem szakemberként: Írj hálanaplót, szedd össze egy lapra azt, amit már elértél az életben, és gyakorolj minden egyes nap, hogy ez az érzés csökkenjen benned.

Maximalizmus.

Kicsit hajaz az imposztor szindrómának a leküzdésére, mivel ott hangzik el gyakran az, hogy mindent csinálj meg, hogy ne izgulj az imposztor szindrómától.

Ha valaki maximalizmussal küzd, akkor sajnos ez nem jó taktika neki. Az, hogy valaki mindent tökéletesre akar megcsinálni csak az elindulását gátolja. Tapasztalatból tudom, hiszen ezzel én is megküzdöttem, aminek az eredménye a hosszú hónapokon keresztüli stagnálás volt.

Sokan hívják fel rá a figyelmet, hiszen tényleg gyakran beleesnek a kezdő vállalkozók ebbe a hibába, így én is beállnék a sorba és figyelmeztetnélek arra, hogy SOHA NEM LESZ TÖKÉLETES. De az miért is lenne jó? Ha valami tökéletes, akkor nincs lehetőséged fejlődni, nincs lehetőséged többet adni, nagyobb értéket teremteni, hiszen utána már nincs fejlődési lehetőség.

Ryan Serhant szerint a tökéletesség helyett legyen a kiválóság a jó barátod. Nem véletlenül fogott meg ez a gondolat, hiszen egy teljesen más nézőpontot mutat meg, ami abszolút megállja a helyét.

Ne akarj tökéletes lenni, legyél inkább kiváló!

Mások véleményétől való függés.

Neked is számít, hogy mit mondanak mások? Megnyugtatlak engem is. ÉS tudod mit? Kell is foglalkozni azzal, hogy mások mit gondolnak rólad, hiszen egy vállalkozó az ajánlatokból tud leginkább ügyfeleket szerezni.

Viszont ennek a címnek több jelentése is van. Az, hogy az érdeklődők, ügyfelek, potenciális vásárlók mit gondolnak rólad teljes mértékben tőled függ. Nem ismernek, a szolgáltatásod vagy a terméket ismerik, így az alapján fognak majd ítélkezni és mivel tudjuk, hogy neked szuper terméked/szolgáltatásod van, segítőkész és kedves vagy, így ettől nem kell félned, hiszen csak pozitív ajánlásokat kaphatsz. J (Ha ez nem így van, akkor az első és legfontosabb, hogy ezen dolgozz.)

Viszont a másik, az ismerősök, a családtagok, a barátok. Na, az már egy sokkal félelmetesebb dolog tud lenni. Akarva, akaratlanul vannak az embernek rosszakarói, vagy olyan személyek, akik túlféltőek és ezért lebeszélik az adott személyt például a vállalkozás indításáról. Muszáj helyén kezelned ezt a dolgot és kitartanod az igazad mellett. A féltő, de jót akaró személyek gondolkodása könnyen átalakítható, főleg ha látják, hogy jó az a dolog, amit csinálsz, a rosszakarókat, és „csámcsogókat” pedig le kell sz*rni. Bocsánat a kifejezésért, de tényleg ez a legjobb módja annak, hogy figyelmen kívül hagyd őket, hiszen ők mindig is a bukásodat akarják látni. Meríts ebből motivációt! J

Elvárásoknak való megfelelés.

Jajj azok a csodálatos elvárások. 😀 Hol magadtól, hol másoktól…

Az elvárásokat több szemszögből is meg lehet vizsgálni.

Egyrészt ha nő vagy, akkor nem az a normális, hogy vállalkozol, hiszen neked ott van a háztartás, a bevásárlás, a gyerek(ek) nevelése na meg persze a munka. Sok férfi gondolja azt, hogy egy nő nem lehet vállalkozó, hiszen nem az a „norma”. (Bocsi, ennyit akartam csak a társaimhoz szólni :D)

Másrészt, te is tudsz olyan elvárásokat felállítani magad elé, ami abszolút nem reális. Ilyen lehet például a maximalizmus, vagy a versenytársakhoz való hasonlítgatás. Az előbbit kifejtettem már, így gyorsan át is térnék a másikra, azaz a versenytársakhoz való hasonlítgatáshoz. Mondhatjuk, hogy ez is egy elvárás, amit igazából te magad állítasz fel magad felé. Olyan vállalkozó akarsz lenni, mint XY, hiszen látod, hogy milyen sikeres, mennyi ügyfele van stb. Ne hasonlítgasd másokhoz magad, Te más vagy, neked más értékeid vannak és valaki pont a Te döntésedre, hozzáállásodra, meglátásodra, tanácsodra kíváncsi. Nekik akarj megfelelni, ne másnak.

Nem kell úgy csinálni, ahogy más csinálja! Legyél önmagad!

Harmadrészt vannak a külső tényezők. „XY azt mondta, hogy ezt így kellene csinálnom, mert másoknál ezt látta és ez a normális.” Amikor egy hozzá nem értő, de vállalkozó szellemű elmondja, hogy hogyan is kellene csinálod, mert akkor biztos a siker… Persze, ez mind szép és jó, de akkor vajon ő miért nem ezt és így csinálja? J  

Sosem szerettem az elvárásokat, a normák szerint élni és nem is azt tartom normálisnak, mint amit más. Ebből kifolyólag javaslom, hogy ezeket a mások és magad által támasztott elvárásokat engedd el, és a Te utadon haladj, úgy, ahogy neked jól esik!

Az önfejlesztés elengedhetetlen része a vállalkozásod fejlődésének is, így ha van egy kis időd olvass, tanulj, mert a belefektetett munka meghozza a gyümölcsét! J