Időgazdálkodás, avagy tégy meg minden nap egy kis lépést a célodig
Az időgazdálkodás mindig egy sarkalatos pontja a (kezdő) vállalkozóknak, hiszen egy teljesen más rendszerben kell dolgozni, mint eddig – mondjuk éveken keresztül – tette.
Rengeteg ezzel a témával kapcsolatos írás van fent az Interneten, így én ezt most egy kicsit más oldalról közelíteném meg. Rengeteg módszer és technika van, én viszont nem ezekről szeretnék egy újabb cikket, hanem inkább azokat osztom meg, amik nekem ténylegesen beváltak.
Ez a cikk ebben a tekintetben összetettebb is lesz, mint csak az időgazdálkodás. Ahhoz, hogy valaki mindig jól tudjon bánni az idejével szerintem kevés a különböző technikák alkalmazása, kell a motiváció mértéke és a fáradtsági szint is hozzá. Szükség van jutalomra, ha csak elméleti szinten is, de anélkül a megfelelő időgazdálkodás nem lesz szokás. Úgy gondolom, hogy ezt a „problémát” elsősorban a szokások kialakításával lehet menedzselni.
1. Vasárnap esti tervezés
Valószínű, attól hogy vállalkozó vagy, még neked is vannak kötelező feladataid, olyan dolgok, amikkel muszáj foglalkozni. Ehhez hozzájön még az is, hogy vállalkozó vagy és neked kell beosztani az időd nagy részét.
Nekem/nekünk a leginkább bevált technika a vasárnap esti tervezés lett. Fogj egy lapot, egy tollat és vasárnap este tervezd meg a következő hetet – ha közös a vállalkozás a pároddal, vagy ő is vállalkozó akkor együtt csináljátok, hisz több mint valószínű, hogy egymástól is függtök.
Vasárnap már szinte mindenki látja a következő hét kötelező feladatait, vagy legalább tudomást szerzett róla, hogy lesz. Például: orvoshoz menni, elmenni bevásárolni, valakivel valamilyen megbeszélést tartani, webináron részt venni stb.
Csináljatok egy táblázatot. Az oszlopokban a hét napjai legyenek a sorokban pedig a kötelező dolgok és a munka.
Gondolom, a kötelező dolgokat nem kell magyarázni. Ide kell minden olyat írni, ami órára pontosan le van beszélve, vagy aznap mindenképp meg kell csinálni.
A másik sor a munka. Egy vállalkozónak ezer meg egy dolgot kell csinálni – nagyrészt egyedül – így nem árt, ha lapra van vetve, hogy mikor mi a teendő.
Például: hétfőn a heti social media feladatokat kell ellátni, kedden tanulás, szerdán az új terméket kell fejleszteni, csütörtökön a szokásos adminisztráció stb.
Szuper megoldás az időgazdálkodásra, ami nem korlátoz le órára pontosan. Ha otthonról dolgozol, akkor biztos élsz azzal az előnnyel, hogy főzöl, vagy mosol napközben, így az órára pontosan megoldás szerintem kivitelezhetetlen. Viszont ha azt tudod, hogy aznap mit/miket kell megcsinálnod, akkor sokkal jobban be tudod osztani az időd.
(Amúgy mi ezt flipchart táblán csináljuk minden vasárnap, ami zseniális, mert mindig szem előtt van, illetve azonnal beleírható vagy törölhető. :D)
Én emellett szoktam csinálni 90 napos tervet is, hogy a céljaimat jobban lássam az elkövetkezendő 3 hónapban mind vállalkozás, mind önfejlesztési szinten.
2. Sprintekben dolgozz – nem csak időgazdálkodás, hanem hatékonyságnövelés is
Az emberi agy nem képes arra, hogy órákon keresztül egy feladatot fókuszáltan végezzen. Kellenek a szünetek, kell az, hogy egy kicsit kikapcsolj belőle.
Viszont, ha már az emberi agynál tartunk, akkor neked is biztos feltűnt, hogy ha épp egy mondatot írsz és megzavarnak, akkor teljesen kiesel a gondolatmenetből, esetleg elveszik a fejedben előre megírt terv.
A sprint pont erre a két nehézségre nyújt egy nagyon jó lehetőséget. Lényege, hogy állíts be a telefonodon egy olyan időintervallumot, amit még kényelmesnek tartasz a folyamatos, fókuszált munkára. Ez általában 45-90 perc között szokott mozogni. Addig, ameddig a sprintben vagy, ne engedd, hogy bármi kizökkentsen, tedd le a konyhaszekrényre a telefonod vagy némítsd le és tedd le fejjel lefelé. (Általában ez az első számú kizökkentő tényező 😀 ) Ha többen vagytok otthon, akkor mond el a családtagoknak, hogy ezt a technikát szeretnéd használni és nem vagy 60 percen keresztül elérhető, ha megoldható ne zavarjanak.
Ez nem olyan nagy időintervallum, hogy összedőljön a világ nélküled, ellenben óriási előrelépés lehet, hiszen extra nagy fókusszal tudod végezni a feladataidat. Az idő lejáratával tudsz egy kicsit szusszanni, meginni egy kávét, berakni egy mosást vagy bármi, ami a te rutinodhoz tartozik.
Természetesen ebből azért csinálj meg többet egy nap. 😀
3. Jutalmazd meg magad – motiváció
A szokások kialakításához szükség van a jutalomra, hiszen az adhat egy motivációt. Nem kell semmi extra dologra gondolni, de például ha tudod, hogy neked a hétfőd mindig nagyon húzós, rengeteg helyre el kell szaladnod és még otthon is egy halom munka vár, akkor már reggel tudd, hogy este azzal jutalmazod meg magad, hogy veszel egy kád forrófürdőt egy-két gyertya társaságában. Ez akár működhet a sporttal, az olvasással, vagy egy találkozóval is.
Arra az egyre figyelj, hogy ha mondjuk nálad a jutalmazás a vásárlásban nyilvánul meg, akkor komolyabb vagy hosszabb idejű teendők elvégzését szabd ki magadnak, mert ha minden bevételt elvásárolsz, nem lesz értelme a fejlődésnek. 😀
4. Hálanapló – egyszerűbb, olcsóbb és gyorsabb módja a motivációnak 😀
A hálanapló egy nagyon egyszerű dolog, amit este 10 perc alatt meg tudsz csinálni. Ha esetleg nem ismered, akkor ennek az a lényege, hogy írd le, hogy aznap miért voltál hálás. Alapvetően itt nem arra gondolok, hogy azért mert jó idő volt, hanem olyan dolgokra, ami az önbizalmad növelik, büszkeséggel töltenek el. Ha például azt érzed, hogy aznap nagyon produktív voltál és sok dolgot megcsináltál, akkor írd le, mert a nehezebb időszakokban jól jöhet, ha visszaolvasod. Szintén jó példa lehet, ha valami nagyobb problémát meg tudtál oldani, ha esetleg még azt is odaírod, hogy hogyan, milyen gondolatok mentén, akkor a későbbiekben ötletet is adhatsz magadnak, hogy a következő ilyen esetben hogy kezdj el gondolkozni.
5. Ha fáradt vagy, adj magadnak egy kis időt (egy órát) és utána folytasd
Nem győzöm elégszer mondani. Néha állj meg és pihenj. Néha állj meg és pihenj röviden, néha hosszabban. Ha ez nincs meg, akkor nem lesz energiád a következő feladathoz. Tudom, hogy ezer helyen olvastad már, de ezt valószínű addig fogod olvasni, ameddig nem hiszed el azt, hogy ez nem csak egy mendemonda. Kell az, hogy napközben is valamikor egy rövidebb időt beiktass a pihenésre, kell az is, hogy a héten 1-2 napot szabadnapnak vegyél ki, illetve az hogy néha elmentek 2-3 napra. Ha fáradt vagy, nem tudsz gondolkozni, nem tudsz helyes döntéseket hozni, nem dolgozol produktívan, a problémákat nem tudod hatékonyan megoldani.. csak az idődet pazarlod. Ha úgy érzed, hogy valami nagyon nem megy, akkor ne erőltesd, pihenj egy fél órát – igyál meg a teraszon egy kávét, dőlj le egy kicsit, mozgasd át magad – és kezdj bele újult erővel.