Munka-magánélet egyensúlya, avagy hogy ne borulj ki a vállalkozásodtól 1 hónap alatt
Egy kezdő vállalkozó egyik legnagyobb problémája, hogy hogyan is ossza be az idejét. Nem találkoztam még olyannal, aki ne esett volna át a ló egyik vagy másik oldalára, és csak a vállalkozásának él, vagy épp nem tudja megfelelően kihasználni az idejét. Sajnos a munka-magánélet egyensúlya ebben az esetben teljesen szétesik és ez bizony nem csak az adott személynek okozhat problémát, hanem a családtagoknak is.
Úgy gondolom, hogy ha kezdő vállalkozó vagy – vagy már nem kezdő, de még mindig küzdesz a problémával -, akkor pár „szabály” betartásával rá tudsz lépni Te is az aranyközépútra.
- Szabj munkaidőt!
Attól hogy vállalkozó vagy és – tegyük fel – otthonról dolgozol, még nem kell/szabad egész nap a gép előtt ülnöd! Persze, innentől van rajtad egy teher, hiszen Te magad vagy a sorsod kovácsa és „magadból” származik a bevételed, viszont ha ezt egész nap teszed, vagy nem fókuszáltan, akkor pillanatok alatt azon fogod kapni magad, hogy egész nap dolgozol kisebb nagyobb kihagyásokkal. Hosszútávon abszolút nem tartható, viszont van rá megoldás. Mivel Te magad vagy a főnököd, így megteheted azt, hogy például dönts a munkakezdésről és befejezésről, csak ennek tényleges szabj egy időintervallumot.
Ha tudod, hogy minden kedd reggel jógázol 9-ig, akkor a keddi munkaidőd legyen 10 órától 17 vagy 18 óráig. Ilyenkor csak a munkának élj, de a végezetével tedd le az ezzel kapcsolatos gondolataidat és töltsd a családoddal, barátaiddal az időt, vagy épp magaddal.
- Legyen a héten minimum 1, de inkább 2 szabadnapod
Nem véletlenül találták ki azt a rendszert, hogy hétköznap dolgozik az ember, hétvégén „pihen”, azaz általában otthon dolgozik, és a hétköznapokban kimaradt teendőket rendezi :D. Ebben az esetben is eldöntheted, hogy neked melyik az az 1 vagy 2 nap, amikor kell a „szabadság”, de figyelj arra, hogy legyen, mert ha nem pihensz, nem fogsz tudni megfelelő minőségben dolgozni a későbbiekben.
- Énidő bevezetése
Sokan mondják, hogy az énidő valami új trend és csak bohóckodnak ezzel a kifejezéssel. Persze, régen lehet nem volt rá szükség, de régen nem is rohant így a világunk, nem csináltak az emberek egyszerre 2-3 dolgot, és nem volt rajtuk ennyi teher. Mindenkinek kell egy kis kikapcs, egy kis énidő, amikor tud töltekezni. Ez mindenkinek más, valaki wellnessre megy, valaki masszőrhöz, esetleg a hobbijának él. Maga a tevékenység teljesen mindegy, a lényeg, hogy olyan dolgot csinálj, amiből „fel tudod tölteni a tartalékaidat”. Ha mindig csak másra szánsz időt és magadra nem, akkor sajnos komoly egészségügyi – mentális, fizikai, lelki – problémák is adódhatnak belőle.
- A stressz megfelelő kezelése – sport, pihenés, alvás
A minden ember agyába befészkelő kis szörnyetegről van szó. A stressz is egy olyan probléma, amit rengeteg munkával lehet csak a helyén kezelni – már ha van olyan ember, aki mindenhol helyt tud állni. Könnyen túl tud nőni az emberen mindenféle problémát okozva. Sajnos azt kell, hogy mondjam, az életünk szerves része, ami egy darabig nem is fog változni. Viszont jó hír, hogy meg lehet tanulni a helyén kezelni és vannak olyan tevékenységek, amik hatására csökkenthető.
Sport – Tudom, annak aki nem sportol, nem mozog rettenetesen nehéz elkezdeni. Ilyenkor csak gondolj abba bele, hogy mennyi híres (és nem híres) cégvezető van, aki kiáll a testmozgás mellett, mennyi filmben látod, hogy futógép van a nagyfőnök irodájában. Valószínű, hogy akkor van valami alapja annak, hogy kell a mozgás, a fizikai fáradtság a stressz levezetésére.
Pihenés – Ó igen, a másik lehetetlen küldetés. Rengetegen szenvedünk időhiánnyal vagy épp megfelelési kényszerrel. Ezeknél a személyeknél a pihenés szóba sem jöhet. Viszont ha belegondolunk, az esetek többségében már annyira kivan az agyunk attól, hogy folyamatosan munkára van fogva, hogy a fókuszáltságunk, a problémamegoldó képességünk romlik. Iktass be rövidebb-hosszabb pihenőidőt a napodba és hidd el, hogy az agyad meghálálja.
Alvás – Tudom, most már biztos ott tartasz, hogy sikerült minden olyan dolgot megtalálnom, ami az életedben szörnyű, de hidd el, hogy nem azért mondom ezeket, mert csak papolni szeretnék. A megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen nemcsak a stressz csökkentéséhez, hanem úgy maga az élethez is. Ha nagyon nem megy, akkor vess be praktikákat: Igyál meg egy citromfű teát alvás előtt, ami kellőképpen ellazít, csinálj ne csak reggeli, hanem esti rutint is, ahol elhiszi az agyad, hogy igen, ezután már az alvás következik.
- Tanulj meg nemet mondani
Rettenetesen nehéz feladat mind a magánéletben, mint a vállalkozói létben, de ettől függetlenül muszáj.
Gyakran vállaljuk túl magunkat azért, mert nem tudunk nem-et mondani, mert megfelelési kényszerünk van, vagy csak azért, mert félünk, hogy egy későbbi projektet elveszítünk vele. Abszolút nincs semmi gond azzal, ha nem vállalsz el minden feladatot. Tanuld meg szépen elmondani azt, hogy miért nem teszel meg egy bizonyos feladatot, esetleg – ha szükséges – magyarázd meg, és kész. Ha valamit szépen tudsz tálalni, akkor az emberek hidd el, hogy megértőek lesznek (legalábbis a nagyobb része).
- Kapcsolatok ápolása
Eszméletlen fontos a kapcsolatok ápolása minden tekintetben. Egyrészt kell a kikapcsolódás így a család és barátok elengedhetetlen szerepet töltenek be, másrészt a vállalkozásod miatt is szükség van a kapcsolatokra. Ne legyél mindig elfoglalt vállalkozó, tervezz a családoddal közös programokat, a barátaiddal közös estéket. Hidd el, hogy néha jót tesz a feltöltődés és a munkából való kiszakadás. Kell üzleti kapcsolatokat is építeni, teljesen mindegy milyen tevékenységet végzel. Akár az ügyfeledet is meghívhatod egy ebédre, ahol átbeszélitek az elmúlt időszakot, vagy új kapcsolatokat is szerezhetsz például üzleti eseményeken. Több vállalkozói nap van, ahol nagyszerű lehetőségek vannak együttműködésekre vagy új kapcsolatokra, de biztos vannak olyan események is, amik a szakmáddal kapcsolatosak és ott is tudsz építkezni.
- Tervezz – priorizálj!
Talán ez az egyik legnehezebb feladata egy vállalkozónak. (Tudom, szinte az összesnél azt mondom, hogy nehéz… :D) Szintén a megfelelő időgazdálkodáshoz tartozik a tervezés és a priorizálás. Ebben a cikkben a munka és magánélet közti szlalomozás a cél, így a tervezés erre is vonatkozik. Tervezd meg az éved, bontsd le hónapokra, majd hetekre és napokra. Adj magadnak egy hatalmas támpontot, aminek a segítségével mindig naprakész leszel és tudod, hogy mi az adott napra a feladatot. Próbáld meg ezeket a terveket úgy beosztani, hogy a legfontosabbal kezdj, tehát ha nincs weboldalad, akkor ne a képek profi megszerkesztésével foglalkozz, hanem azzal, hogy minél hamarabb elkészüljön a honlapod. Mindig tedd fel magadnak a kérdést, hogy mit kell csinálnod ahhoz, hogy jobb legyél, komplexebb szolgáltatást tudj nyújtani, nagyobb mennyiségű terméket el tudj adni, vagy ami a céloddal kapcsolatos.
- Olvass/hallgass önfejlesztő könyveket a témában
Nagyszerű könyvek vannak és már szinte minden témában elérhetőek. Nekem nagyon sokszor segít egy olyan könyv elolvasása, ami az adott elakadásomat taglalja. Ha motivációhiány van jelen nálad, akkor azzal kapcsolatban keress könyvet, ha időgazdálkodási nehézségeid vannak, akkor azzal kapcsolatban. Rengeteg szakember van már, akinek az írásait lehet olvasni, olyan szakértők/specialisták, akik a saját témájuk „nagyágyúi”.
Nem mellesleg pedig az olvasás nagyban hozzásegít a szövegíráshoz, a szövegértelmezéshez, így a munkádban e tekintetben is nagy segítséget tud nyújtani.
- Figyelj az érzéseidre:
Szintén egy nagyon nehéz feladat, de nem lehetetlen. (Bocsi :D) Minden vállalkozónak megvannak a húzósabb és a lazább időszakai, és ha nem tudod jól beosztani az időd, esetleg nincs segítséged, akkor nagyon gyorsan kiborulhat a bili.
Ha érzed, hogy feszült napod volt, akkor este próbálj meg már kevésbé megterhelő feladatokat csinálni, vagy adj magadnak időt egy fél órás meleg fürdőre. Mindenkinek arra van ideje, amire szeretné (kis túlzással), így az nem kifogás, hogy főzni vagy takarítani kell. A takarítás megvár, a főzést meg rövidítsd le egy másik recepttel. Hidd el, hogy minden megoldható. Ha úgy érzed, hogy nehezebb időszak jön és nem vagy rá felkészülve, vagy túl vagy egy nehezebb időszakon és nem tudod kellően kipihenni, akkor menjetek el 1-3 napra valahova, ahol csak magaddal tudsz foglalkozni. Nem olyan nagy kiesés az a pár nap, ellenben úgy fel tud tölteni egy ilyen kis kikapcsolódás, hogy utána megállíthatatlan leszel. 😀
Ez a blog inkább a teljes kiégés megelőzésére szolgált, mintsem a megfelelő időgazdálkodásra, de ha érdekel a téma, akkor itt arról is olvashatsz: Időgazdálkodás, avagy tégy meg minden nap egy kis lépést a célodig