Oldal kiválasztása

Téged is vonz a szabadúszói élet? 4+4 ötlet, amit vállalkozóként, online csinálhatsz!

Napjainkban eszméletlen felkapott lett a szabadúszó kifejezés. Talán azért, mert ezt a tevékenységet lehet legkönnyebben elindítani önerőből. Nem kell hozzá komoly gazdasági tudás, olyan hosszú idő és sok esetben nagyobb mennyiségű tőke sem. Egy dolog azonban mindenképp fontos: a tudás. Ha csak egy dolgot is, de azt profi szintre kell emelni, amivel elkezdheted a szabadúszói létet.

Mindenképp fontos megemlíteni, hogy ebben az esetben is szükséges a vállalkozói lét, azaz legalább egy egyéni vállalkozóit ki kell váltanod, lehetőségeidhez mérten akár KATA-t is.

Így elmondható, hogy a szabadúszó jelentése megegyezik a vállalkozó, egyéni vállalkozó jelentésével.

A legfelkapottabb online, szabadúszói tevékenységek:

  1. Szövegíró

Talán a legfelkapottabb szabadúszói lehetőség a szövegírás. Rossz hír, hogy nagyon sok szövegíró van már, jó hír, hogy legalább a felének csak kiegészítő tevékenység és nem ismeri a szakma csínját-bínját. Rettenetesen nehéz megmaradni a tömegben, és még annál is nehezebb az, hogy megmutasd az embereknek, igenis szükség van szövegírókra, megfelelő tudással, marketinggel és referenciával elérhető ez a pálya is. (na meg persze kitartással :D).

Rengeteg területre specializálódhatsz. Egyrészt foglalkozhatsz weboldalak szövegeinek megírásával, esetleg posztokkal vagy hírlevelekkel, de akár könyvírással vagy szellemírással is. (Szellemírás: mikor az írás elkészülte után lemondasz a jogaidról és más neve alatt jelenik meg a munkád)

  1. Social Media Manager

Ma már elengedhetetlen az üzleti életben a Social Media használata. Ebből kifolyólag egyre nagyobb az igény a vállalkozások, cégek részéről a Social Media Managerekre (S.M.M.) – azaz szakértőkre. Lehet elsőre hihetetlen, de egy óriási területet foglal magába ez a szakma és a legnagyobb probléma, hogy az újdonsága miatt még mindig nem mindenkinél tisztázott a S.M.M feladata. Egyrészt több nagyobb social media platform is jelen van az Interneten, ahova külön-külön kell(ene) posztolni, másrészt teljesen más nemcsak a közönség, hanem a létjogosultság is. Viszont az igények egyre növő nagysága miatt már ebben az esetben is lehet külön területekre szakosodni, azaz ha te videót szeretsz (és tudsz) gyártani, akkor lehetsz Social Media Manager Tiktok vagy Youtube specializációval.

Na de vissza a feladatokhoz. Sajnos a vállalkozók/cégvezetők – főleg ha generációs különbség is jelen van – nem mindig tudják, hogy ez a szakma nem egyenlő a PPC hirdetéskezelővel/szakemberrel, így sok esetben összevonják a kettőt. Ezzel csak annyi a baj, hogy mind a két területhez más alap és tudás kell.

Ha ezeket az akadályokat le tudod küzdeni, vagy meg tudsz vele te magad birkózni, és úgy érzed, hogy nem okoz gondot a social media jelenlét, nem probléma a rendszeresség és a kreativitás, akkor ez a szakma mindenképp a Neked lett kitalálva.

  1. Virtuális asszisztens

Talán ez a legtágabb fogalom, így itt lehetnek a legnagyobb lehetőségek. Még arra is van esély, hogy az alkalmazotti munkádat is tudod ebben az esetben kamatoztatni. Pl: Ha eddig te egy könyvelő irodában dolgoztál és a számlák előkészítésével foglalkoztál, akkor ezt akár virtuális asszisztensként is csinálhatod. Egyre többen érzik azt, hogy egyedül nem bírják, de egy teljes munkaidős embert felvenni nincs értelme, így inkább virtuális asszisztenst keresnek, akik heti 5-10 órában segítik a munkájukat. Itt tényleg csak a képzelet szab határt, így javaslom, hogy lépj be Facebook csoportokba, nézz szét, hogy mire van igény, vesd össze azzal, amit szeretsz és tudsz is csinálni, és építs ki egy szuper portfóliót. Ebben az esetben nem célszerű az egy területre való specializálódás, mivel virtuális asszisztenst akár heti 2 órában is kérhetnek, így nem biztos, hogy olyan bevételed lesz, mint amilyet szeretnél. Viszont ha találsz egy jó réspiacot, akkor még a szakosodás sincs kizárva. 😀

  1. Weboldalkészítő

Jó hír! Ma már nem kell programozónak lenned ahhoz, hogy egy (vagy több) weboldalt el tudj készíteni. 😀 Minden szinte napról-napra fejlődik körülöttünk, így ez a terület is. Most már elég a WordPress-t kitanulnod ahhoz, hogy szuper weboldalakat tudj készíteni. Ha érdekel az informatika, szeretsz kreatívan élni, jó a problémamegoldó képességed és nem adod fel egy perc alatt, ha valami nem sikerül, akkor ez a Te szakmád! Határ a csillagos ég. Igaz, a piac eléggé telített, de az igény – szerencsére – egyre nagyobb rá, így ha ügyes vagy, akkor garantált a siker.

Nem javaslom ebben az esetben az autodidakta tanulást (ha csak nincs rengeteg időd és szabad kapacitásod), mivel elég összetett a rendszer és nehéz minden apró részletre egyedül rájönni, vagy videók segítéségével tanulmányozni. Már számtalan nagyon jó online tanfolyam van az Interneten, többféle árkategóriában, így biztos megtalálod a számodra tökéleteset.

+1. Online oktató/korrepetáló

Az online oktatás már egy kicsit nagyobb falat, mint az előző négy szabadúszói forma. Ez már egy sokkal összetettebb lehetőség, hiszen itt már neked kell egy összetettebb vállalkozást építeni. Itt egy területen profinak kell lenned, amit átadsz másoknak. Itt már nem te leszel a virtuális asszisztens vagy social media manager, hanem valószínű neked lesz.

Igaz, hogy bonyolultabb és körülményesebb, de mégis rengeteg lehetőséget rejt magában. Az emberek egyre inkább online, az otthon kényelméből, esetleg gyerek mellett, munka után szeretnék megszerezni a tudást, legyen az bármilyen területen. Nem feltétlen kell olyan oktatást választani, ami a munkához kell, szólhat az egy hobbiról, egy kreatív tevékenységről, vagy esetleg mindfulnessről is.

Arra viszont készülj, hogy ez már egy kevésbé gyorsan elindítható vállalkozás lesz, hiszen előtte neked kell felépítened, és nem másnak kell segíteni.

+2. Segítő/tanácsadó vállalkozás

A tanácsadó vállalkozás, szinte ugyanolyan, mint az online oktatás, annyi különbséggel, hogy az oktatásnál egy sokkal komolyabb, kiépített rendszerre és weboldalra van szükség. Azzal a program elkészülte előtt van rengeteg munka, a tanácsadással inkább közben, azaz kevésbé önműködő. Általában a kettő kéz a kézben jár egymással, de a tanácsadás előzi meg a könnyebbsége miatt.

Gondolkozz el, hogy miben vagy igazán jó, mit mondanak rólad mások, és ha affinitást érzel rá, akkor kezd el kicsiben.

+3. Webshop

Van egy terméked? Szeretsz otthon kézműveskedni és pénzt szeretnél belőle csinálni? Csinálj egy webshopot!

Ha van egy hobbid, amiből van egy (jó) terméked, egy jó ötleted vagy kapcsolatod, ahonnan jó áron be tudsz szerezni termékeket, akkor ez a te lehetőséged.

Nem mondom, hogy a világ legnehezebben dolga webshopot készíteni, de nagymértékben függ az affinitásodtól is. Na meg persze a termékek számától, a használt bővítményektől és a dizájntól. 😀 Így ha úgy érzed, hogy te a vállalkozásod ennek a részével nem szeretnél foglalkozni, akkor akár fel is kérhetsz az elkészítésére valakit.

+4. Dropshipping

Szinte ugyanaz, mint a webshop, annyi változással, hogy itt a termék nem nálad van és a célba való eljuttatása sem a te dolgod, te csak fizetsz érte. 😀

Vannak nagyon jó oldalak (pl: Webshippy), ahol rengeteg termék közül válogathatsz és a számodra leginkább kézenfekvőt/kedvelted választhatod ki.

Egyszerűbb a termék tárolása és eljuttatása a vevőhöz, azonban nehézsége is van. Dropshippingnél egy olyan termék köré kell építened mindent, ami nem az eddig gondolt célközönséged. A webshopnál például a saját kézműves gyertyáidat tudod értékesíteni, ami valljuk be, hogy sokkal könnyebb, hiszen tudod a minőséget, ezzel foglalkozol, ismered a technikát és a folyamatot, de dropshippingnél valószínű, hogy nem találsz az érdeklődési körödnek megfelelő terméket. Nem leküzdhetetlen probléma, de valamivel nagyobb piackutatást és marketingtudást igényel.

Ha még csak most ismerkedsz a szabadúszói lét gondolatával, akkor javaslom, hogy az Interneten keresgélj a lehetőségek között, nézz meg több Youtube videót, esetleg lépj be az erre specializálódott Facebook csoportokba, ahol tájékozódni tudsz a lehetőségeidről, mind munka, mind kereslet tekintetében.

Ha már megtaláltad – vagy legalábbis úgy érzed 😀 – hogy mivel szeretnél foglalkozni, akkor javaslom az adott területen valamilyen szabadúszó tanfolyam elvégzését, aminek a segítségével nem csak nagyobb tudást, hanem nagyobb rálátást is kapsz az adott területre.